Την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου είχα τη χαρά να κάνω μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με δύο υπέροχες γυναίκες και
![Σωτηρίου Μάλαμας αθλητική διατροφή](https://www.sotiriou-diaitologos.gr/wp-content/uploads/2021/11/μυϊκή-υπερτροφία-Σοφία-Γιώτση-Σωτηρίου-Μάλαμας-διαιτολόγος-300x295.jpeg)
επιστήμονες, την καθηγήτρια φυσικής αγωγής Γιώτση Σοφία και την διαιτολόγο Κυπραίου Αντιγόνη. Το θέμα της συζήτησής μας ήταν η μυϊκή υπερτροφία. Συζητήσαμε για το τι είναι η μυϊκή υπερτροφία, πώς επιτυγχάνεται, τι σημαίνει ακριβώς διατροφή και μυϊκή υπερτροφία και τι ρόλο έχει η ξεκούραση και ο ύπνος.
Στην αρχή η Σοφία, ως καθηγήτρια φυσικής αγωγής εξήγησε τον τρόπο και τους μηχανισμούς με τον οποίους επιτυγχάνεται η μυϊκή υπερτροφία. Μας εξήγησε αναλυτικά πώς η άσκηση, και συγκεκριμένα τι είδους άσκηση, βοηθάει στην επίτευξη του στόχου. Η παρουσίασή της ήταν κατατοπιστικότατη και φυσικά προκάλεσε ερωτήσεις από τη μεριά μας η οποία εξελίχθηκε σε συζήτηση.
Διατροφή και μυϊκή υπερτροφία
Από την άλλη η Αντιγόνη και εγώ, ως διαιτολόγοι, αναλύσαμε το κεφάλαιο διατροφή και μυϊκή υπερτροφία. Αναλύθηκε ο ρόλος της διατροφής, καθώς και η σημασία της κάλυψης σε ενέργεια των αναγκών της συγκεκριμένης άσκησης. Στη συνέχεια συζητήθηκε εκτενώς και ο σημαντικός ρόλος των πρωτεϊνών και κατά πόσο δίνεται μεγαλύτερη σημασία από όσο πρέπει. Στο σημείο αυτό αναφέρθηκε και η ανάγκη σε ζωικές και φυτικές πρωτεΐνες καθώς και η ανάγκη για κάλυψη των βασικών αμινιξέω, Εδώ αναφέρθηκε και αν οι χορτοφάγοι καλύπτουν τις ανάγκες σε πρωτεΐνες, κάτι στο οποίο έχω αναφερθεί και παλαιότερα στο άρθρο: Καλύπτει τις ανάγκες του ένας χορτοφάγος; (το οποίο έχει φιλοξενηθεί και ως άρθρο στην Εφημερίδα των Συντακτών: Η διατροφή των χορτοφάγων)
Τέλος, έγινε συζήτηση και για την κάλυψη των μετάλλων και των βιταμινών η οποία κατέληξε στην ανάγκη εξατομείκευσης της διατροφής και προσαρμογής της ανάλογα με την προπονητική περίοδο. Είναι βασικό να γίνεται προσαρμογή της διατροφής στις ανάγκες της αθλήτριας ή του αθλητή, ανάλογα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα προπόνησης τη συγκεκριμένη περίοδο.
Ήταν μία συζήτηση που μου άρεσε πάρα πολύ και συγχρόνως το διασκέδασα. Η συζήτηση με μια επιστήμονα από άλλο πεδίο, με βοήθησε να διασαφηνίσω αρκετά πράγματα γύρω από τη μυϊκή διατροφή.
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την εκδήλωση στο παρακάτω βίντεο: